Pletená čepička pro BabyKlokánka

Nejžádanější jsou sladěné soupravičky čepičky a bačkůrek nebo ponožek. 

Výška čepičky by měla mít větší než její šířka. Směrem k čeliíku by se měla zužovat, aby držela. Pokud je pletená s lemem, pak lem musí mít alespoň 2cm, aby netlačil do hlavičky BabyKlokánka.

Postup na čepičku pletenou na 4 jehlicích

Použitá vlna Batole, 5 krátkých jehlic č.3
nahodíme 60 ok
1. řadu pleteme bílou 2 hladce, 2 obrace, začínáme na dvou jehlicích
2. řada  oka pleteme jak se jeví nad hladce hladce, nad obrace obrace, přitom oka rozdělíme rovnoměrně na 4 jehlice, dbáme na to, aby se nám práce nepřekroutila.
3. až 5. řadu pleteme stále stejně
dále pleteme 2 řady zelené (vlnu v barevných pruzích vedeme po rubové straně a trháme až po upletení barevných řad, necháme tak, aby nám zůstalo na zapošití)
2 řady bílé
2 řady zelené
další řady pokračujeme bílou až do celkové výše 14 cm (což je asi 40 řad nad druhým modrým pruhem)
dále po celé řadě splétáme 2 oka obrace v jedno oko obrace, 2 hladce a to po celé řadě
pokračujeme dále normálně jak se jeví asi 6 řad, vlnu ustřihneme asi 20 cm od pleteniny. Navlékneme do jehly s tupým hrotem a postupně protáhneme všemi oky na jehlicích. Zapošijeme po rubu vlnu v pruzích i začátek vlny na lemu čepičky.
Čepičku můžeme plést v různých variantách. Pleteme-li čepičku  pruhovanou, při střídání pruhů musíme dát pozor na to, aby vlna, kterou vedeme po rubové straně, práci nestahovala.

Postup poskytla paní Helena Bilincová. Děkujeme!


Postup na čepičku pletenou na 2 jehlicích
Na obrázku je další vyhovující čepička částečně pletená z heboučké vlny zn. liliput
Lze použít tento postup: 
Jehlice 3,5 
Na větší čepičku nahodíme 60 ok a pleteme 1hladce,1obrace asi 20 řad. Pak pokračujeme řada  obrace, druhá hladce, opět 20 řad. Pak začínáme ujímat. Rozloženě ujmeme 7-8 ok (uplést 7ok 2 oka spleteme vzadu, tak pokračujeme na konec řady, zkusmo spočítáme, zda to vyjde, aby na konci nezbylo moc ok). Ujíme každou lícovou řadu. Zbytek ok protáhneme přízí , kterou pak sešijeme či zháčkujeme.

Na menší čepičku nahazujeme asi 54 ok.

Čepička bez lemu na ohrnování:
Je shodný, jen lem pleteme 3 cm a celkem řad než ujímáme asi 30.

Některé čepičky můžeme plést žerzejem, jiné hráškem nebo do žerzeje uděláme řadu obrace.
Nejmenší čepička 8cmx8cm

jehlice 3 1/2
nahodíme 46 ok a pleteme cca 17 řad lem 1hl, 1 obr - 5cm,pak pokračujeme líc hladce , rub obrace,asi 13 řad - 3cm. Po 8 cm od nahození ujímáme, spleteme každé 6 se 7 okem, 5 ok vynechat, opakujeme každou lícovou řadu , posledních asi 6 ok protáhneme vlnou a sešijeme či zháčkujeme.

Pro bližší informace můžete psát na mail: ivavavru@centrum.cz nebo na skype: miselinek666Postup zpracovala Iva Vávrů. Děkujeme

A malá módní přehlídka pletených čepiček:
 
 

  
 
 

  

  

  

  

 
 

0 komentářů:

Okomentovat